Türkiye Tasarım Haftası Gezisi

Türkiye Tasarım Haftası Gezisi

16-18 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkiye'nin en kapsamlı tasarım etkinliği Design Week Turkey (Türkiye Tasarım Haftası)  yaratıcı endüstrileri, yurt içinden ve yurt dışından 65.000’in üzerinde ziyaretçiyle bir araya getirmiştir. Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na “Tasarım Şehri” unvanıyla katılan İstanbul bu etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. DWT’18 endüstriyel tasarım, moda, görsel iletişim tasarımı, mimari başta olmak üzere bir dizi alanda panel ve konferanslar, sergiler, atölyeler ve ödül törenleri ile bu yıl Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir.

Pek çok uluslararası konuşmacının da katıldığı hem mesleğe yeni adım atan genç tasarımcı ve tasarımcı adaylarına, hem de profesyonellere hitap eden  DWT Design Talks ve  Ana Sahne isimli konuşma programlarında tasarım tüm yönleriyle tartışılmıştır. ‘‘Genetic Codes of Turkish Design’’, ‘‘Barbar Silver Anniversary’’, ‘‘Interforms’’, ‘‘Yan’’, ‘‘Dear Data’’, ‘‘2008 – 2018: Son 10 Yıldan Seçki’’, ‘‘Trend Alanı’’, ‘‘Elevate to Fly’’, ‘‘İleri Dönüşüm Merkezi’’, ‘‘Atlas Harran’’, ‘‘New Gen’’, ‘‘Açlık Oyunları’’, ‘‘Value Through Design’’, ‘‘Objects of Şişhane’’, ‘‘Light Up!’’, ‘‘Gen D’’, ‘‘Design by Exploration’’, ‘‘Futuremakers’’, ‘‘Gümüş Kaplı Gelenek: Telkâri’’, ‘‘Biçimden Biçime’’, ‘‘ETMK 30. Yıl Sergisi’’ sergileriyle ve ‘‘Cage’’, ‘‘Exit’’, Mu’nun Çiçekleri’’, ‘‘Shear’’ ve ‘‘New Template’’isimli enstalasyonlar ile görsel bir şölene sahne olan etkinlik atölyeler ile deneyim olanakları da sunmuştur. T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu iş birliğiyle TURQUALITY® Programı dahilinde gerçekleştirilen bir tasarım değerlendirme sistemi olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri de 16 Kasım 2018 tarihinde  etkinlik kapsamında  sahiplerini bulmuştur. Pek çok tasarım disiplininden tasarımcıyı da bir araya getiren bu multidisipliner etkinliğin sponsorları T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Turkey Discover the Potential’dır.

Bu etkinliğe 16 Kasım tarihinde Dumlupınar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü de etkinlik sponsorluğunda Design Week Turkey’e katılmış, etkinliği deneyimleme fırsatı bulmuştur. Türkiye’nin en geniş kapsamlı tasarım etkinliğine katılımları öğrencilere geniş bir bakış açısı, yeni bir vizyon ve çok önemli bir deneyim kazandırmıştır. 

Son Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, Pazar